Meet our Church and Little Praisers Staff
Praise Lutheran Church
Reverend Seth Korte
Senior Pastor
pastorseth@praiselutheran.org
     June 2016 – present
Nicole Welsh
Administrative Assistant
office@praiselutheran.org
 
 
 
 
Praise Team Leader
music@praiselutheran.org
Church Council Leadership
Jack Gumbert
Council President
Elaine Foley
Council Secretary
Andy Carr
Council Financial Secretary
finance@praiselutheran.org
Nick Longworth
Council Treasurer
treasurer@praiselutheran.org
John Dykhuizen
Worship Co-Chair
Susie Dykhuizen
Worship Co-Chair
Tim McKeachie
Outreach Co-Chair
outreach2@praiselutheran.org
Darla Pierzchala
Fellowship Co-Chair
Steve Pierzchala
Fellowship Co-Chair
Spiritual Care Committee
Carl Moellering
Stewardship Co-Chair
stewardship@praiselutheran.org
Bev Moellering
Stewardship Co-Chair
stewardship@praiselutheran.org
Craig Beaverson
Spiritual Care Committee
Greg Sutter
Spiritual Care Committee
Child Care Leaders and Board
 
 
 
 
Michael Lehman
Child Care Board Chair
 
 
 
Greg Sutter
Child Care Board
(Spiritual Care Liaison)
 
 
 
Mary Wilson
Child Care Board
 
 
 
Lauryn Longworth
Child Care Board
 
 
 
Kay Sutter
Child Care Board
Little Praisers Pre-School and Child Care
Roxanne Gerardot
Director
lpdirector@praiselutheran.org
2018 – present
 
Elizabeth Gustin
Administrative Assistant
littlepraisers@praiselutheran.org
Pam Finton
Personnel/Payroll Coordinator
 
 
 
 
Brianna Kline
Office Assistant
Erika Ashby
Cook
 
 
 
 
Rosario Martinez
Kitchen Assistant
Little Praisers Teachers
Baby Blue Room
Joyce Wolfe
Lead Teacher – Baby Blue Room
Rachel Schaadt
Assistant Teacher – Baby Blue Room
Darla Pierzchala
Assistant Teacher – Baby Blue Room
Renee Carr
Assistant Teacher – Baby Blue Room
Lavender Room
Emilee Smith
Lead Teacher – Lavender Room
 
 
 
 
Makayla Rayl
Assistant Teacher – Lavender Room
 
 
 
 
 
Orange Room
Katie Minard
Lead Teacher – Orange Room
Schylar Newsome
Assistant Teacher – Orange Room
Keia Wimes
Assistant Teacher – Orange Room
Yellow Room
Danielle McEntee
Lead Teacher – Yellow Room
Ann Djaphar
Assistant Teacher – Yellow Room
Gold Room
Laurie Kemper
Lead Teacher – Gold Room
Sarah Scarberry
Assistant Teacher – Gold Room
 
 
 
 
 
 
Luisa Rodriguez
Assistant Teacher – Gold Room
Blue Room
Iesha Martin
Lead Teacher – Blue Room
 
 
 
 
 
Bernadette Wyss
Assistant Teacher – Blue Room
 
 
 
 
 
Tiana Brown
Assistant Teacher – Blue Room
Green Room
Destiny Wilson
Lead Teacher – Green Room
 
 
 
 
 
Haley Pohorecki
Assistant Teacher – Green Room
 
 
 
 
 
CeAnna Taylor
Assistant Teacher – Green Room
Purple Room
 
 
 
 
 
Lead Teacher – Purple Room
Laura Boreani
Assistant Teacher – Purple Room
Caroline Yoder
Assistant Teacher – Purple Room
 
Silver Room
Diane Sanborn
Lead Teacher – Silver Room
Cathy Johnson
Assistant Teacher – Silver Room
Red Room
Caitlin McDonald
Lead Teacher – Red Room
 
 
 
 
 
Nikki McGriff
Assistant Teacher – Red Room
School Age Room
Catharine Chitwood
Teacher – School Age Room
 
Aubrey Pohorecki
Teacher – School Age Room
Part Time Pre-K
 
Aysha Craig
Assistant Part Time Teacher – Pre-K
 
Substitutes
Megan Mahasena
Substitute Teacher
 
 
 
 
Lydia Oberly
Substitute Teacher
 
 
 
 
Kate Sullivan
Substitute Teacher